Debatemne: Cycling Career - Lav din helt egen rytter :: Snak/hygge m.m.

Oprettet af Fernando Munoz d. 03-11-2015 21:31
#1

Jeg ved ikke, om noget af det, du siger, er henvendt til mig, Enzo, men jeg føler (følte) bare en trang til at forsvare mit hold og min manager, som har behandlet mig godt. Mine udmeldinger er ganske vist noget offensive, men jeg bliver bare irriteret over at se en rytter, der sviner sit hold, når han stadig kører på holdet. Det er respektløst i mine øjne, og derfor reagerer jeg, som kaptajn også, fordi jeg også føler mig angrebet. Det håber jeg, du kan følge mig i.

Oprettet af Teit Christiansen d. 03-11-2015 21:36
#2

Jeg synes godt at man kunne have ordnet situation internt, inden at Thomas synes det skulle ud med det i pressen. Vi er jo trods alt et hold, hvor man forhåbentlig kan tale til hinanden, hvis ikke man føler sig tilpas.

Oprettet af Alvaro Santos d. 03-11-2015 21:43
#3

Tag det nu roligt alle sammen. Thomas har hans holdninger omkring dette hold, men jeg er i den overbevisning, at der er sket nogle ting, som vi andre ikke ved, og som vi andre ikke har oplevet med Marco. Thomas skal dog nok komme videre, og jeg tror at det er bedst for begge parter, efter hans opråb i pressen. Vi skal køre på det hold, som vi syntes passer til os. At Thomas føler at han er blevet trådt på, det er jo kun ham der kan mærke det. Kan vi ikke bare tage skridtet videre. Vi er jo allesammen professionelle, og derfor skal vi ikke kigge tilbage, men kigge fremad.

Vi har jo nok alle haft en lille tanke om at smutte, men har valgt at blive, da vi kan se en masse positive ting i klubben, som Thomas ikke har kunne se. Lad ham være i fred, da han kun søger efter opmærksomhed, og om at sætte Vodafone i dårligt lys, da han ikke har følt sig ordentligt behandlet. Keep calm and be professionel...

Oprettet af Ilario Allegro d. 03-11-2015 21:53
#4

[/quote]

Hvad vil du så gerne have frem? Om det er 60 % Thomas skyld og 40 % Marco/Daniels skyld? Det giver ikke mening at snakke om, hvem der har mest skyld, når vi ikke kender de nærmere omstændigheder.

Med hensyn til Thomas ageren om den er lige så slem som Joels? Tja det kan diskuteres. Men det er ganske tydeligt at debatten bliver stærkt fordrejet til at være ekstrem ukonstruktiv og hamrende personlig, så snart Joel lukker munden op. Der er intet godt kommet fra den mands mund i den her sag - ingenting! Thomas fortæller om et reelt problem (for ham), mens Joel bare kaster med mudder. Jeg ved godt, hvad der er mest legitimitet i fra mit synspunkt.[/quote]

Nej, det giveri ngen mening at snakke om. Derfor siger jeg vi først kan få vide hvem der har mest "skyld" i den her sag når omstændighederne bliver nærmere kendt. Og derfor som jeg sagde har jeg heller ikke prøvet at tale om det som jeg sagde. Det var mitt point.

Om Thomas sin ageren er lige så slem som Joels, hvem ved. Det kommer vel ann på personen der ser. Så der er iøvrigt ikke så meget viktigt. Jeg bare påpeger at om du først skal drage frem Joel som mudderkaster, så må man næsten tage med Thomas med det samme. Hvorvidt Thomas havde et reelt problem (for ham) giver det han inget frikort for at kaste mudder på noget andet grunnlag end andre ryttere. Og som jeg sagde uansett hvem af dem der har vært mest "slem", og hvem der begynede, legitimerer det ikke nogen form for trakkasering af hinanden. Så at tale om hvem der har været mest "slem", giver ingen mening. Man må blot konstantere at både Joel og Thomas kunne med fordel have aggeret bedre i den her sag.

Og Thomas, jeg har på intet nivå forsvaret Marco, som jeg på ingen måde har angrebet dig omkring den her sag. Som jeg sagde har kun reageret på din fremtoning. Om der kommer frem at Marco har aggeret på nogen som helst form for fejl måde vil jeg på ingen måde støtte det. Per nu, har Marco ikke aggeret på nogen sådan måde mod mig eller i det offentlige lys, så af den grund har jeg ikk noget grunnlag for det lige nu Smile.
Men, måske din udmelding var myntet på andre ryttere.

Oprettet af Maxime Alessi d. 04-11-2015 06:27
#5

Så...skal vi tale om noget andet? Smile

Oprettet af Daniel Brown d. 04-11-2015 15:03
#6

Thomas er suspenderet fra holdet. Jeg har snakket med ham efterfølgende og vi har begge indrømmet at vi kunne have handlet anderledes. Vi er blevet enige om at ligge det bag os og komme videre.
Hvis der er flere spørgsmål om sagen, så skriv venligst til mig personligt.

Beklager den forvirring og besvær det måske har medført for jer
Fortsat god eftermiddag til jer alle.
Daniel

Oprettet af Enzo Wolf d. 04-11-2015 18:21
#7

@Munoz

Det var ikke henvendt direkte til dig. Det var mere bare en generel holdning til situationen: Det kan ikke betale sig at snakke om skyld, når vi ikke kender de nærmere omstændigheder. Jeg har intet imod at I går ud at forsvare holdet, når I mener personen tager fejl. Det kritikken går på fra min side er fx Joel, der klart går efter manden i stedet for bolden. Jeg har ikke nogen som helst plan om at lægge alle i mundkurv, som udgangspunkt skal I sige, hvad I mener, så længe der er refleksion og noget konstruktivt over det I siger. Faktisk går jeg ind for at folk siger det de mener. Håber du kan følge min tankegang.

@Allegro

Så er vi enige.

Oprettet af Joel Ernamo d. 12-11-2015 12:54
#8

Nu håber jeg, at vi har fået lagt alt dette bag os, og jeg tager helt klart gerne min del af skylden i alt dette, og det må I undskylde.

Jeg vil bare lige gerne sige tak til jer alle sammen, for at jeg har fået lov til at køre på dette hold. Jeg har lige, som 21 årig(!) vundet min første pro etape, og jeg har allerede også vundet 3 ungdomstrøjer, og jeg tror på, at det er på grund af, at jeg kører på et fantastisk hold.

Tak for alt indtil videre, drenge! Lad os håbe på, at holdet får en god slutning på sæsonen!

Oprettet af Maxime Alessi d. 12-11-2015 14:10
#9

Joel Ernamo skrev:

Nu håber jeg, at vi har fået lagt alt dette bag os, og jeg tager helt klart gerne min del af skylden i alt dette, og det må I undskylde.

Jeg vil bare lige gerne sige tak til jer alle sammen, for at jeg har fået lov til at køre på dette hold. Jeg har lige, som 21 årig(!) vundet min første pro etape, og jeg har allerede også vundet 3 ungdomstrøjer, og jeg tror på, at det er på grund af, at jeg kører på et fantastisk hold.

Tak for alt indtil videre, drenge! Lad os håbe på, at holdet får en god slutning på sæsonen!


Tillykke Joel! Smile

Men nu skal jeg rette dig: du kører ikke på et fantastisk hold...den er det bedste hold! Grin

Oprettet af Ilario Allegro d. 13-11-2015 15:28
#10

Joel Ernamo skrev:

Jeg vil bare lige gerne sige tak til jer alle sammen, for at jeg har fået lov til at køre på dette hold. Jeg har lige, som 21 årig(!) vundet min første pro etape, og jeg har allerede også vundet 3 ungdomstrøjer, og jeg tror på, at det er på grund af, at jeg kører på et fantastisk hold.

Tak for alt indtil videre, drenge! Lad os håbe på, at holdet får en god slutning på sæsonen!


Tillykke så meget med din sejr! Det glæder mig riktig meget når de ryttere der drar i tøjlerne for mig i store deler af sæsonen lykkes når de får lov til at prøve sine egne muligheder!

Efter en noget svag start på sæsonen har du virkelig blomstrert i løbet af sæsonen Joel og du har kørt riktig godt, som dine ungdomstrøjer viser. Som du siger er holdet fantastisk, og det gør det nok nemmerer for dig, men det er uden tvivl et prov på ditt talent.

Håber på en stærkt afslutning for holdet, og så skal vi sammen for at bygge opp det hele til næste sæson, for da skal vi gøre det enda bedre!

Oprettet af Daniel Brown d. 19-11-2015 20:47
#11

Allesammen byd velkommen til Thespe.

Han er en ny rytter der vil tiltræde holdet i S.20. Så endnu engang velkommen til ham!

Holdet til næste sæson er også på plads, så jeg begynder så småt at overveje trupsammensætning til næste sæson, jeg skal nok melde ud løbende når der er noget at berette om.

Oprettet af Thespe Cialone d. 20-11-2015 13:49
#12

Hej alle på Vodafone.

Jeg kan lige fortælle, at jeg er en ung brostensrytter med masser af håb for min fremtidige karriere. Derudover glæder jeg mig utrolig meget til at træde ind på det mest talentfulde og talentudviklende hold på protouren.

Jeg er meget ung og derfor er det begrænset, hvor meget man kan forvente fra min side på den store scene, men nu har Joel Ernamo her fra holdet bevist, at det kan lade sig gøre fra en helt ung alder. Jeg håber på den samme entré.

Ser frem til at hjælpe jer, og lære jer bedre at kende under løb. Smile

Oprettet af Teit Christiansen d. 20-11-2015 14:03
#13

Velkommen til Thespe, selvom vi nok ikke kommer til at køre mange løb sammen Pfft

Oprettet af Joel Ernamo d. 20-11-2015 14:14
#14

Hjertelig velkommen Thespe!

Er glad for at kunne motivere andre unge, på grund af min sejr!

Skriv endelig til mig, og ved også at Marco og Daniel er klare, hvis der er nogle spørgsmål! Smile

Oprettet af Daniel Brown d. 20-11-2015 14:19
#15

Marco har rimeligt travlt i øjeblikket, så indtil videre vil jeg anbefale alle at skrive til mig, hvis der skulle være noget Smile

Oprettet af Daniel Brown d. 20-11-2015 17:43
#16

Hej igen allesammen.

Byd velkommen til endnu en ny rytter, Mason Miller, som vil starte sin karriere her på holdet i næste sæson.

Oprettet af Joel Ernamo d. 20-11-2015 17:47
#17

Jamen velkommen Mason! Smile

Oprettet af Mason Miller d. 20-11-2015 18:31
#18

Tak for velkomsten Joel & Daniel Smile

Af lidt baggrunds information om mig, kan jeg sige at mit navn er Mason Miller. Jeg er fra USA, nærmere bestemt Dallas, Texas, og jeg starter min professionelle karriere næste år. Jeg er en alsidig bakkerytter, der vil nyde at køre specielt Ilario Allegro frem til sejr. Jeg ser frem til at køre mine første sæsoner her på holdet, og håber I tager godt imod mig.

Oprettet af Enzo Wolf d. 21-11-2015 00:42
#19

Velkommen til, til de nye gutter!

Oprettet af Maxime Alessi d. 21-11-2015 09:51
#20

Velkommen til Mason og Thespe Smile